Publicerat: 01-07-2009

50-10 (Längd: 2,5 dagar)


Kursledare: Conny Greus med biträde

Detta grundpaket riktar sig till er som planerar att ge er ut på ett äventyr som innebära att ni till huvuddelen förflyttar er till fots och medför er utrustning buret.


50-1050-10, är ett militärt utbildningspaket, var vi plockat ut moment som passar utmärkt att applicera vid alla typer av marscher. Utbildningen blandas med kortare lektionspass och pratiska övningar och avslutas med en kortare marsch varvid deltagare ges möjlighet att praktisk genomföra olika moment som är vanliga vid marsch och förläggning i terräng.

Fokuset ligger på att ge deltagarna exempel på marsch- och förläggningsrutiner som effektiviserar marschen och förläggningsarbetet. Vi förflyttar oss kortare sträckor mellan olika stationer och genomför moment som säkerhet inför och vid marsch, kort och lång rast, vadning/övergång av vattendrag, marsch uppför och utför, ingående i tältbas, omhändertagande av marschskador, hygien m.m. Syfte är att dessa rutiner skall ge er tid för att få för att optimera upplevelserna och vilan vid marschen och minimera tidsslukande strul.

Vi koncentrerar oss mot att packa lätt och rätt för att se till att den burna utrustningen inte kommer att leda till att huvuddelen av exempelvis fjällsemestern, var att titta ner i en stig och se framförvarandes hälar mil efter mil.

Kursen inleds med att deltagarna träffas på eftermiddagen dag 1 varvid en kort presentation av kursen, inledande utbildningsmoment och utrustningsförberedelser startar. Vi avslutar kvällen med en gemensam middag innan vi går in i förläggning inför dag 2.

Dag 2, behandlar vi ämnen som förberedelser inför marsch, grunder navigering och marschrutiner med ett antal moment som ger er standardförfaranden vid marsch och hur ni kan bete er vid passering av hinder som kan finnas längs marschvägen. Vi går igenom lunchrutiner vid dåligt väder och avslutar dagen med ingående i förläggning under dåligt väder (regn och blåst) samt vård av kroppen, hygien och hur ni maximerar er vila under natten. Kvällen avslutas med en gemensam middag efter ni enskilt har klarat av att göra upp eld utan tändstickor.


Ingen eld – ingen mat!

Dag 3, behandlar vi ämnen om olyckan skulle vara framme. Vi går igenom grundläggande sjukvård mindre skador, stukningar, benbrott, fallskador och hur larmning skall ske med hjälp av kommunikationshjälpmedel (SOS-alarm) och metoder som kan användas om detta inte är möjligt. Vi avslutar kursen under eftermiddagen och ni har därmed gott om tid att ta er hem under 3:e dagen.

Deltagarna ges grundläggande kunskaper och vissa färdigheter avseende:

– Kroppens funktioner och hur den påverkas vid längre marscher med buren utrustning och vistelse utomhus.

- De vanligaste orsakerna till uppkomsten av, symptom och behandling, kamrathjälp vid marschrelaterade skador.
– Klädselns betydelse för att undvika marschskador och behålla enskilds ”stridsvärde”.

- Utrustningsförberedelser och hantering av buren klädsel/utrustning vid marsch och tältförläggning/enmansförläggning.

– Säkerhet inför och under marsch och förläggning.
– Marschrutiner och förläggningsrutiner för enskild samt hur en vettig arbetsfördelning på gruppen kan genomföras i syfte att optimera upplevelserna och vilan vid marschen och minimera tidsslukande strul.

– Hur en grupp bör agera och vilken utrustning som behöver medföras om olyckan skulle vara framme.

Tranport av skadad till lämplig plats för helikopterhämtning

Deltagare medför själva den utrustning som de vanligtvis marschar i eller avser att medföra vid sin planerade marsch. Cold Skills vara behjälplig vid behov av utrustning.

I kursavgiften ingår all förtäring, ett s.k. Base kit för överlevnad samt förbrukningsmaterial vid utbildningsmoment.

Base Kit
Base kit

Kursen 50-10:s målgrupper är företagsorganisationer, familjer m.m.
Vid kursen, som bygger på militära erfarenheter och rutiner, belyses ämnena utifrån ett ”civilt” perspektiv. Det kan till exempel vara något för er som vill förbereda er för ett deltagande i Fjällräven Classic eller vill svetsa samman ert arbetslag på företaget.

Kursen genomförs företrädesvis i Tiveden, Västra Götaland, men kan omlokaliseras till annan plats vid behov.

Ta gärna kontakt med oss på Cold Skills om ni vill ha ytterligare information om 50-10 paketets utformning.



Kommentarer



1. Skrivet av Henrik Jägerstad on August 05, 2009

Hej, jag skulle vilja få information om tidpunkter för denna kurs, deltagaravgifter etc. Kan Ni sätta mig på sändlista för e-postutskick är det fint för jag vet inte när det blir aktuellt. Vad är en lämplig undre ålder för deltagande i kursen. Jag har en 13 årig som som just gjort en 8-dagars tälttur med mig i Jotunheimens nationalpark, passerat Besseggen och bestigit Glittertind utan problem. Kan han deltaga?

2. Skrivet av Ki Alvevind on August 07, 2009

Hejsan! Jag och min sambo vill gärna ta del av Era färdigheter. När går kursen? Vad kostar den? Finns det några förkrav?

Bästa Hälsningar
Ki&Erika;

3. Skrivet av CGR on August 24, 2009

Hejsan!
Hejsan, Henrik, Ki och Erika!

Jag vill inledningsvis tacka för eran förfrågan!

Vi kommer att under hösten lägga ut mer information om priser och kurstillfällen. Vi kommer att ha ett minsta antal deltagare för att köra igång kursern.

Det är absolut inga problem om ni inte har allt för höga kunskaper och färdigheter avssende marsch etc. Vi anpassar kursen så att alla kan delta. Det viktiga är att ni lär er SOP (standardförfaranden) när det gäller marsch och förläggning. Och det brukar alltid vara lättare om man inte är “fysiskt utpumpad”. Dock ser vi att ni har gjort någon form av friluftslivsaktivitet vilket innebär att ni burit ryggsäck och har sovit en natt ute i alla fall.

Jag tar gärna upp intresseanmälan via mail och om ni då bifogar kontaktuppgifter så kommer vi att ta kontakt med er i samband med att vi lägger ut kursen på denna hemsida.

För eran egen planering så är redan september månad fulltecknad avseende utbildingsuppdrag för oss på Cold Skills. Och vi ser att vi kan komma tidigast någon gång i oktober 2009.

Än en gång tusen tack för er förfrågan och visat intresse!

MVH

CGR

4. Skrivet av Christian Hultgreen on April 21, 2010

Hei,

Jeg ønsker å delta på neste kurs. Når går neste kurs?

5. Skrivet av CGR on May 17, 2010

Hejsan, Christian!

Vi kommer att komma ut med en kurs under hösten 2010.

Dock så har vi en massa att göra just nu då vi expanderar vår verksamhet här i Karlsborg. Detta innebär att vi inte riktigt fått tid att ta upp kurserna just nu.

Mvh

CGR

Namn:

Email:

Hemsida:

Kommentar:

Säkerhetskod:



I detta fält ska du skriva koden som visas i ovanstående bild.